Anonimni avtor
* Avtorjem omogočamo anonimnost, saj nekateri še ne želijo biti asociirani kot člani stranke. Za več informacij se obrnite na zapisi@piratskastranka.si.
Vsi blog zapisi

Evropska državljanska pobuda

8. avgust, 2012 (nazadnje posodobljeno: 4. julij, 2018)
Objavljeno v kategoriji: Neposredna demokracija

Ko sem 2. aprila brala o uvedbi evropske državljanske pobude je bil prvi odziv – hmm, kul prvoaprilska šala 😉 Ampak evropska državljanska pobuda je resnično stopila v veljavo 1. aprila 2012. Upam, da ne bo na koncu postala le “bad joke”.

In kaj je državljanska pobuda? Meni najbolj ljuba obrazložitev je, da je to prva omogočena oblika participativne demokracije v EU – kjer državljani držav članic nismo le pasivni opazovalci aktualnih političnih dogajanj ampak se lahko združimo, zberemo 1 milijon podpisov iz najmanj 7 držav članic in od komisije zahtevamo spremembe. Državljanska pobuda enači navadnega državljana (milijon državljanov) s svetom in parlamentom EU, saj imamo mi, enako kot ti dve instituciji, možnost predlaganja določene zadeve komisiji. Zahteva se lahko na vseh področjih, za katere ima komisija zakonodajno pristojnost, od prevoza do okolja, kmetijstva, sociale do javnega zdravstva – na Initiative.eu že zbirajo pobude. T.i. državljanski odbor, sestavljen iz najmanj 7 državljanov iz vsaj 7 različnih držav EU, vloži prošnjo za prijavo pobude. Do sem se sliši vse lepo in enostavno, a kar sledi je pa le še birokracija in „zakulisje”, zato brez pasti pač ne gre:

  • na podlagi teh podpisov bo moral zaprositi komisijo EU, da preveri dopustnost pobude,
  • če se po polletnem premisleku komisija odloči, da je pobuda dopustna oz. mogoča na vseh področjih, za katere ima evropska komisija pristojnosti, bo moral organizator v roku 1 leta zbrati milijon podpisov iz vsaj 7 držav članic EU (iz Slovenije bo moralo biti vsaj 5.250 podpisov). Lahko jo podpišejo vsi državljani članic EU z volilno pravico.
  • v 18 državah, (med katerimi je tudi Slovenija) od 27 držav članic EU se bo ob podpisu zahtevalo tudi številko osebnega dokumenta, kar pa lahko odvrne potencialne podpisnike
  • komisija ima pravico zavrniti pobudo; pozitivno pri tem pa je, da se bo vsaj mogoče o pobudi (pa čeprav zavrnjeni) javno razpravljalo v Evropskem parlamentu,
  • podpisniki evropske državljanske pobude so pod večjim nadzorom kot pa razni lobisti,
  • svetovalna podjetja že ponujajo ta način pobude v korist zasebnih interesov več na http://thehoneyballbuzz.com/2012/04/12/big-eu-lobbying-firms-must-not-take-over-the-european-citizens-initiative/

Različne organizacije, kot sta npr. Avaaz in Greenpeace, ne smejo sodelovati pri izvedbi pobude, lahko pa jo podprejo, promovirajo, …

Ker je ta način sodelovanja državljanov nov, smo vsi v pričakovanju predlaganja in predvsem realizacije prve državljanske pobude v zgodovini EU.

Če kaj ni povzeto tu, pa bi še radi razširili svoje znanje o 1. obliki neposredne demokracije v EU, več na:


Lektor / Prevajalec: Mateja Mlakar

* Zapis izraža stališča avtorja in ne nujno tudi Piratske stranke.